PBX (Private Branch Exchange) to system telekomunikacyjny, który umożliwia zarządzanie wewnętrznymi połączeniami wewnątrz organizacji. Jest to rodzaj prywatnej centrali telefonicznej, która działa na terenie firmy lub organizacji i umożliwia użytkownikom wewnętrznym wykonywanie połączeń między sobą oraz zewnętrznych połączeń z sieci publicznej.

 

Co to jest Centrala PBX?

 

PBX  to abonencka centrala telefoniczna (j. ang. Private Branch Exchange) wykorzystywana w przedsiębiorstwach. Kieruje połączeniami wewnątrz firmy oraz połączeniami zewnętrznymi. Zarządzanie ruchem połączeń odbywa się przez system numerów wewnętrznych oraz system numerów miejskich. Różne komponenty sprzętowe współpracują ze sobą, aby zapewnić łączność z siecią telefoniczną. Różne komponenty sprzętowe współpracują ze sobą, aby zapewnić łączność z siecią telefoniczną. Najlepsze systemy PBX oferują opcję zarządzania pocztą głosową, automatyczną sekretarką i nagranymi wiadomościami. 

Nowoczesną wersją PBX jest VOIP, czyli IP PBX. Centrala ta opiera swoje działanie o protokół internetowy i daje dużo więcej możliwości jej użytkownikom. To już nie tylko urządzenie zapewniające realizowanie typowego ruchu telekomunikacyjnego, ale też dużo szerszy wachlarz możliwości związany z wielokanałowym nawiązywaniem kontaktu.

IP PBX dostarcza osobom zarządzającym danych analitycznych. Ponadto, przez takie funkcje, jak kolejkowanie, czy możliwość integracji z systemami obsługi klienta funkcjonującymi w firmie (CRM) wspiera dział sprzedaży, czy obsługi klienta.

 
  INTEGRACJA TELEFONII I crm


Nowoczesna wersja PBX – VOIP

 


Centrala PBX przeprojektowała sposób, w jaki firmy obsługują połączenia, oferując nowoczesne rozwiązania. Wcześniej centrale PBX były zastrzeżone i bardzo trudne w utrzymaniu. Obecnie dostępne systemy VoIP nie tylko oferują połączenia o jakości często lepszej od tradycyjnej telefonii POTS, lecz dodatkowo zwiększają poufność rozmów dzięki szyfrowaniu połączeń i oferują usługi dodane. Pozwalają też obniżyć koszty budowy i utrzymania infrastruktury telefonicznej. 

Nowoczesną wersją PBX jestVOIP, czyli IP PBX. Centrala ta opiera swoje działanie o protokół internetowy i daje dużo więcej możliwości jej użytkownikom. To już nie tylko urządzenie zapewniające realizowanie typowego ruchu telekomunikacyjnego, ale też dużo szerszy wachlarz możliwości związany z wielokanałowym nawiązywaniem kontaktu.

IP PBX dostarcza osobom zarządzającym danych analitycznych. Ponadto, przez takie funkcje, jak kolejkowanie, czy możliwość integracji z funkcjonującymi w firmie systemami obsługi klienta (CRM), wspiera działy sprzedaży i obsługi klienta. Co istotne – zapewnia łączność przy dużo mniejszych kosztach w stosunku do linii analogowych.

 

Korzyści systemu PBX dla firm – dlaczego warto przenieść usługę telefoniczną do chmury?

 


Duże i małe firmy cieszą się imponującymi możliwościami central PBX. Oto główne powody, dla których firmy korzystają z centrali PBX:

  1. Pomaga zarządzać połączeniami i kończyć je według określonego, wcześniej zaprogramowanego harmonogramu. 
  2. Przekierowuje połączenia między użytkownikami i działami, dzięki czemu konsultanci mają możliwość nawiązywania i utrzymywania połączeń bez ich przerywania. 
  3. Umożliwia dostosowanie powitania za pomocą nagranych wiadomości i umożliwia wybranie muzyki dla Twojej firmy. Ta funkcja to fantastyczny sposób na powiadomienie klientów o problemach ze sprzedażą lub usługą.
  4. Wspiera pracę call center, pomagając zarządzać zespołem sprzedaży lub działem obsługi klienta. Centrala PBX może przechowywać połączenia przychodzące i wychodzące w kolejce. Centrala PBX w chmurze może obsługiwać większą liczbę połączeń i dystrybuować je do pożądanych osób lub zespołów.
  5. Daje możliwość łączenia wiele lokalizacji biurowych z tym samym systemem telefonicznym, aby pracownicy mogli ze sobą rozmawiać, zamiast zarządzać oddzielnymi systemami telefonicznymi.

 

Jakie funkcje oferuje centrala Systell PBX w chmurze?

 

  • SUPPORT 24H

Dzięki centrali Systell PBX, nie musisz martwić się o wsparcie, ponieważ w pakiecie otrzymujesz 24h support od poniedziałku do niedzieli. Twoja infolinia może być aktywna cały czas na łączach wiodących operatorów. Systell PBX wyróżnia najkorzystniejsze SLA – jest to najważniejszy element porozumienia z dostawcą. Zgłoszenia, które do nas przekażesz zamykamy nawet w ciągu dwóch godzin! Nie musisz martwić się o to, że Twoja infolinia nie będzie działała. Niesprawna infolinia to przeszłość.

  • ZAAWANSOWANE RAPORTOWANIE

Do każdego klienta podchodzimy indywidulanie, ponieważ każda organizacja potrzebuje innych danych. Dedykowany system raportów z ruchu telekomunikacyjnego, to ponad 20 raportów z pracy systemu PBX. Znajdują się one w panelu wallboard w czasie rzeczywistym, tak samo jak nagrania, ścieżka połączeń, lista numerów do oddzwonienia, raportowanie per numer wewnętrzny.

  • WIDEO I TELEKONFERENCJE

Jeśli masz firmę z wieloma oddziałami na terenie całego kraju, a nawet świata, to nie stanowi bariery dla Systell PBX. Dzięki wbudowanemu systemowi tele- i wideokonferencji opartym na technologii WebRTC, masz możliwość łączenia się nie tylko ze swoimi klientami, ale też ze współpracownikami. Jedyne czego potrzebujesz, to przeglądarka internetowa. Nie ma konieczności instalowania dodatkowych systemów czy nadawania specjalnego dostępu. 

  • KOLEJKOWANIE POŁĄCZEŃ

Kiedy Twoi klienci dzwonią do Twojego centrum obsługi, a wszyscy Twoi konsultanci są zajęci, system kolejkuje nadchodzące połączenia i dzięki specjalnemu algorytmowi szacuje czas oczekiwania na konsultanta. Technologia pozwala Twojej firmie zminimalizować czas oczekiwania na telefon, jednocześnie zapewniając, że Twoje zapytania są kierowane do właściwej osoby tak sprawnie i efektywnie, jak to tylko możliwe.

 


Co jeszcze zyskujesz dzięki kolejkowaniu połączeń?

 

  1. Większą satysfakcję klientów: Im dłużej Twoi klienci muszą czekać, tym mniej czują się ważni. Kolejkowanie połączeń ma na celu jak najkrótszy czas dotarcia klientów do poszukiwanej przez nich rozmowy. Co więcej, system informuje klientów o ich postępach.

  2. Większą produktywność: oprogramowanie do kolejkowania połączeń minimalizuje koszty administracyjne związane ze znalezieniem właściwego punktu kontaktowego dla zapytania wychodzącego. Oszczędza to czas i łagodzi frustrację z powodu źle obsłużonych połączeń.

  3. Zwiększoną sprzedaż: im dłużej klient musi czekać na telefon, tym większe prawdopodobieństwo, że po prostu się rozłączy i już nie wróci. Szybki i wydajny proces kolejkowania zmniejsza liczbę utraconych rozmówców.

Obecnie wiele firm dąży do skonfigurowania swoich central PBX jako systemu telefonicznego w chmurze z funkcjami zarządzanej centrali PBX w wielu lokalizacjach i dla wielu użytkowników. Takie podejście pozwala na największą elastyczność przy stałych kosztach.

 


Dowiedz się więcej na temat wirtualnych centrali PBX:

Zalety i wady centrali PBX

Rodzaje centrali telefonicznej – która z nich będzie właściwa dla firmy

PBX