Czy wiesz, że utrzymanie klienta w firmie jest kilkukrotnie tańsze niż pozyskanie nowego? Dlaczego więc firmy wciąż odkrywają nowe strategie pozyskiwania nowych klientów? Bez zdobywania nowych klientów trudno wyobrazić sobie rozwój przedsiębiorstwa i stabilizację finansową firmy.

 

Poniżej znajdziesz konkretne pomysły, które pomogą Ci pozyskać nowych klientów i cieszyć się podpisaniem nowych kontraktów biznesowych. Wskażemy Ci skuteczne metody marketingowe, dzięki którym wydajnie zaznaczysz pozycję swojej firmy na rynku i pozyskasz wiele leadów z dużym potencjałem.

Oto spis tematów, które omawiamy w tym artykule:

 

Szczególnie polecamy listę działań, które warto zrealizować, by zdobyć nowych klientów.
Na końcu artykułu znajdziesz też check listę do omawianego tematu!

☝️Pobierając check listę, zyskujesz dostęp do mailowej serii edukacyjnej ,,Liderzy komunikacji”.

 

Definicja grupy docelowej

Zanim przystąpisz do stworzenia nowych kampanii marketingowych, zastanów się do kogo mają być one skierowane. Stworzenie grupy docelowej jest podstawowym elementem w pozyskiwaniu nowych klientów. Dokładne zdefiniowanie do kogo będziesz adresował reklamy pozwoli Ci zaoszczędzić wiele pieniędzy, czasu i… nerwów. Grupę docelową określisz na podstawie danych demograficznych, takich, jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, a także ich upodobań.

W jaki sposób określić grupę docelową, żeby pozyskać nowych klientów? Jednym ze skutecznych sposobów jest wykorzystanie nowoczesnego systemy do call center. Jest to narzędzie, dzięki któremu skutecznie zbierzesz najważniejsze dane o swoich klientach. Oprócz danych o wieku, płci, czy pochodzeniu, zapiszesz także historię poprzednich zakupów i innych interakcji z Twoją firmą. Pozwoli Ci to stworzyć profil klienta, dzięki któremu dużo łatwiej będzie sprzedawać kolejne produkty.

Do stworzenia grupy docelowej możesz także wykorzystać analizę konkurencji. Przyjrzyj się, jacy klienci kupują w innych firmach z Twojej branży. Możesz także przeprowadzić analizę rynku – wykorzystaj dostępne źródła, takiej, jak badania, analizy, czy artykuły z portali branżowych.

 

Skuteczna reklama

Dotarcie do konkretnego targetu kupujących to jedynie część sukcesu. Niemniej istotne jest odpowiednie wykorzystanie zebranych o klientach informacji i wybór skutecznej formy dotarcia do nich. Dzięki dobrej reklamie zbudujesz lepszą świadomość marki wśród konsumentów, a także trafisz do zupełnie nowej grupy odbiorców. Dzięki odpowiedniej kampanii marketingowej zbudujesz także lojalność klientów, a to przełoży się na lepszą sprzedaż.

Pozyskiwanie nowych klientów warto dostosować do grupy docelowej. Jeśli chcesz zaadresować ją do starszych osób, skuteczniejsza będzie kampania w takich mediach, jak radio, prasa, czy telewizja. Do dotarcia do młodszych osób wykorzystaj Snapchata lub TikToka, a 30-40 latkowie najczęściej zobaczą reklamę na Facebooku i Instagramie.

Na rynku dostępne są także systemy reklamowe takie, jak Google Ads, dzięki którym stworzysz kampanię od a do z, która trafi do ściśle określonej grupy odbiorców. Podczas tworzenia strategii marketingowej sam wybierasz do kogo ma być skierowana reklama – innymi słowy definiujesz dokładnie profil osoby, która ma być ostatecznym odbiorcą produktu.

 

Inbound marketing

Interesującą strategią w celu pozyskania nowych klientów jest także tzw. marketing przychodzący. Taka forma reklamy zasadniczo różni się od pozostałych tym, że odpowiada na pytania osób, które szukają konkretnych informacji. Firmy stosujące inbound marketing mogą osiągnąć nawet 126% więcej potencjalnych klientów niż firmy, które go nie stosują.

Charakterystyczną dla marketingu przychodzącego metodą trafiania do sprecyzowanej grupy odbiorców, jest content marketing. Wartościowe treści na blogu firmowym, ciekawy newsletter, czy darmowe ebooki dla potencjalnych kupujących, mogą znacznie zwiększyć lojalność wobec marki i pomóc pozyskać nowych klientów. Inbound to także posty w social mediach (ciekawe informacje, poradniki, interesujące treści video), które przyciągają uwagę internautów. Marketing przychodzący jest obecnie jedną z najskuteczniejszych form reklamy.

Zdecydowaną zaletą wykorzystania tej techniki pozyskania klientów jest fakt, że koszt pozyskania w ten sposób nowego klienta może być nawet o 60% niższy niż w przypadku pozostałych form reklamy.

 

check lista jak pozyskiwać nowych klientów

 

Programy lojalnościowe

Wartościowym pomysłem na pozyskanie nowych klientów są również programy lojalnościowe. Wykorzystanie tej strategii marketingowej może pozytywnie wpłynąć na przywiązanie klientów, budowanie wizerunku marki i znacznie zwiększyć sprzedaż. Programy lojalnościowe budują pewną relację między firmą a klientami, którzy są nagradzani za robienie zakupów w danej firmie.

Dołączenie do programu promocyjnego wymaga często od klienta wyrażenia tzw. zgód marketingowych. Oznacza to zazwyczaj zgodę na dołączenie do bazy telefonicznej oraz mailingowej danej firmy, co umożliwia przygotowanie i realizację dodatkowych kampanii dosprzedażowych dla swoich klientów.

Przykładem programów lojalnościowych są m.in.:

 • karty członkowskie – najczęściej wykorzystywane dyskontach i marketach. Karty oferują klientom konkretne korzyści – np. promocje na wybrane produkty lub możliwość wzięcia udziału w loterii.
 • Zbieranie punktów – za zrobione zakupy kupujący otrzymują bonusowe punkty, które mogą następnie wymienić na dodatkowe rabaty lub nagrody. Taka forma promocji nie tylko zwiększa liczbę klientów, lecz także pozwala wyróżnić się spośród konkurencji i zbudować bazę lojalnych klientów, utożsamiających się z marką.
 • Programy partnerskie – szersza forma zbierania punktów. Ta forma marketingu obejmuje także punkty i sklepy partnerskie, więc klient ma możliwość zbierania punktów w wielu firmach jednocześnie.

 

Przeczytaj też: 5 skutecznych sposobów na pozyskanie nowych klientów
i poznaj różne postawy sprzedawcy w stosunku do klienta.

 

Partnerstwa biznesowe

Partnerstwo biznesowe może przysporzyć nowych klientów obu stronom projektu. Dzięki współpracy firm, często także z tej samej branży, można wypracować wymierne korzyści dla każdego z partnerów, oferując klientom dodatkową wartość. Jednym z przykładów takiej działalności są wymienione wyżej programy partnerskie – firmy działając we wspólnym porozumieniu oferują możliwość zbierania punktów lojalnościowych w punktach różnych sprzedawców.
Innym przykładem z życia codziennego może być także wspólny udział w przetargu. Jest to sytuacja spotykana często w budownictwie, gdzie firmy dzielą się zadaniami zapisanymi w projekcie, dzięki czemu wspólnie mogą go zrealizować.

Partnerstwo spotykane jest także w branży IT. Powszechna jest współpraca producentów oprogramowania z różnych dziedzin – np. call center i księgowości. Dzięki obopólnej wymiany informacji programy mogą współpracować – np. wymieniać dane, czy działać jednocześnie. Pozwala to obu partnerom zaoferować klientom dużo lepsze rozwiązania, co sprzyja sprzedaży i nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.

 

E-mail marketing

Mogłoby się wydawać, że w dobie social mediów, marketing przez pocztę e-mail traci na znaczeniu. Nic bardziej mylnego! E-mail marketing to wciąż jedna z najkorzystniejszych form pozyskania nowych klientów. Szacuje się, że każda złotówka wniesiona w ten typ reklamy, może przynieść nawet 36-krotny zysk z inwestycji.

Marketing mailowy to coś więcej niż tylko wysyłanie reklam na skrzynkę pocztową odbiorcy. Obecnie marketingowcy dysponują narzędziami, które pozwalają zbierać dane na temat klientów, kategoryzować ich i przygotowywać kampanie pod konkretną grupę kupujących. Ponadto istnieją narzędzia, pozwalające śledzić otwierane linki i analizować zachowania klientów. W pozyskaniu klientów przez e-mail, pomaga także automatyzacja. Warto przygotować maile powitalne oraz przypominające o nadchodzących promocjach , czy programach lojalnościowych.

 

 

Networking

Networking ma na celu budowanie trwałych relacji biznesowych, wymianę wspólnych doświadczeń oraz informacji. Dzięki niemu firmy zdobywają nową wiedzę, wzajemnie się wspierają i wspólnie się rozwijają. Networking sprzyja także zdobywaniu nowych kontaktów i wykorzystywaniu ich w pozyskiwaniu nowych klientów.

Nawiązywanie relacji biznesowych może być przeprowadzone w formie spotkań, konferencji, czy targów. Takie spotkania pozwalają zdobyć wiedzę na temat obecnie panujących trendów, a także poznać perspektywę rozwoju w danej branży.

Udział w branżowych wydarzeniach to także możliwość poznania opinii klientów, czy wymiany spostrzeżeń na dany temat. Warto brać udział w tego typu eventach nie tylko jako słuchacz. Wystąpienie na konferencji branżowej w roli prelegenta pozwala budować autorytet i wzmacniać świadomość danej marki.

 

Kampanie promocyjne

Kampanie promocyjne pozwalają nie tylko realizować bieżące plany sprzedażowe, lecz są także szansą na budowanie wizerunku marki i lojalizację klientów. Kampanie powinny być przemyślane i dobrze zaplanowane. Źle przeprowadzona kampania może przynieść straty finansowe a nawet osłabić wizerunek firmy. Reklama musi być przede wszystkim odpowiednio zaadresowana. Zrób analizę tego, kto ma być odbiorcą produktu, a następnie przygotuj odpowiednią kampanię. Postaraj się wyróżnić wśród konkurencji – dobrze przygotowana promocja pozwoli Twojej firmie zyskać nowych odbiorców i przejąć część klientów innych firm z branży.

Najczęściej spotykanymi formami kampanii promocyjnych są konkursy, promocje cenowe, promocje okazyjne (np. wyprzedaże po świętach), czy kampanie lojalnościowe.

Efektywność kampanii zmierzysz różnymi sposobami. Jeśli wykorzystujesz do tego Internet, sprawdź wskaźnik CTR (click through rate). Zobaczysz, ile osób klika w Twoje reklamy. Innym istotnym wskaźnikiem jest ROI (return of investment), który wprost pokazuje jaki zysk osiągnęła firma za każdą zainwestowaną złotówkę.

 

Spis działań, które warto przeprowadzić, by zdobyć nowych klientów

Oto lista zadań, które mogą pomóc Ci w szybszej i skuteczniejszej realizacji celu:

 

 1. Zrozumienie odbiorcy: Zbadaj swoją grupę docelową. Kto oni są, czego potrzebują, jakie są ich wyzwania? Zrozumienie klienta to pierwszy krok do skutecznej sprzedaży.
 2. Tworzenie atrakcyjnej oferty: Na podstawie zgromadzonych informacji stwórz ofertę, która spełnia potrzeby potencjalnych klientów. Pamiętaj o tym, że oferta powinna być konkurencyjna i atrakcyjna dla Twojej grupy docelowej.
 3. Rozwój silnej strategii marketingowej: Stwórz strategię marketingową, która pozwoli Ci dotrzeć do potencjalnych klientów. Może to obejmować content marketing, social media marketing, email marketing, SEO i inne techniki.
 4. Budowanie relacji: Nie zapomnij o budowaniu relacji z potencjalnymi klientami. Bądź aktywny w mediach społecznościowych, uczestnicz w networkingowych eventach i konferencjach branżowych. Pamiętaj o rozwijaniu relacji z obecnymi klientami – mogą oni polecić Twoje usługi swoim znajomym i współpracownikom.
 5. Śledzenie efektów działań: Monitoruj i analizuj efekty swoich działań. Sprawdź, które strategie działają najlepiej i skup się na nich. Pamiętaj o ciągłej optymalizacji swoich działań.
 6. Współpraca z innymi firmami: Rozważ możliwość nawiązania współpracy z innymi firmami, które mogą polecić Twoje usługi swoim klientom. To może być efektywny sposób na zwiększenie zasięgu i pozyskanie nowych klientów.
 7. Doskonalenie produktu lub usługi: Pamiętaj, że to Twój produkt lub usługa są najważniejsze. Regularnie sprawdzaj, czy spełniają oczekiwania klientów i szukaj możliwości ich doskonalenia.
 8. Szukanie nowych rynków: Jeśli Twoje działania na obecnym rynku nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, być może warto rozważyć poszukiwanie nowych rynków. Może to obejmować wejście na nowe terytoria geograficzne lub zaoferowanie swoich produktów lub usług nowej grupie docelowej.

 

Check lista – jakie strategie wykorzystywać do pozyskiwania nowych klientów

Pamiętaj, że pozyskiwanie nowych klientów to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i ciągłych działań. A jakie są Twoje doświadczenia z pozyskiwaniem nowych klientów? Czy wykorzystujesz niektóre z wymienionych tutaj strategii? Abyś łatwiej mógł przepracować temat na przykładzie własnej firmy, przygotowaliśmy dla Ciebie check listę do pobrania, z pytaniami na temat strategii pozyskiwania nowych klientów 👇👇👇

 
 

☝️Pobierając check listę, zyskujesz dostęp do mailowej serii edukacyjnej ,,Liderzy komunikacji”.