Co to jest WebRTC?

 
WebRTC (ang. Web Real-Time Communication) to technologia typu open source, czyli otwarte oprogramowanie (oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym). Autorem standardu jest Google, a projekt ten wspierany jest również między innymi poprzez Mozilla, Microsoft oraz Opera. Standardy technologii  wyznaczane są i rozwijane przez World Wide Web Consortium (W3C).  Jest to główna instytucja normalizacyjną sieci www.
   

 

Komunikacja w czasie rzeczywistym 

 

WebRTC to otwarty standard komunikacji, który umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym poprzez przeglądarkę internetową. Komunikacja możliwa jest bez używania dodatkowych wtyczek czy rozszerzeń, instalowania programów bądź dodatkowych urządzeń lub aplikacji.  Standard ten znajduje się wewnątrz przeglądarki internetowej. Technicznie rzecz biorąc, to zbiór protokołów oraz JavaScript API, dzięki którym użytkownicy mogą komunikować się ze sobą bezpośrednio – z poziomu przeglądarki. Daje możliwość przesyłania dowolnych danych, takich jak głos, wideo czy pliki.

Dzięki temu możliwe jest:

  • wykonywanie połączeń głosowych oraz wideorozmów,
  • przeprowadzanie konferencji i wideokonferencji,
  • przesyłanie plików oraz udostępnianie ekranu przez przeglądarkę.

Technologia ta powstała w związku z tym, że płynna i sprawna komunikacja jest niezbędna w dzisiejszych czasach, a zapotrzebowanie na nią ciągle rośnie. Umożliwia programistom tworzenie zaawansowanych rozwiązań służących do komunikacji głosowej oraz komunikacji wideo. Technologia wykorzystywana jest zarówno w wielu prostych aplikacjach internetowych, wykorzystujących mikrofon lub kamerę, jak i w zaawansowanych aplikacjach służących do przeprowadzania rozmów. Przykładem zastosowania technologii jest centrala telefoniczna 3CX.  Odwersji 15.5 wprowadziła pełen zestaw funkcji obejmujących wideorozmowy i wideokonferencje, czat oraz pocztę głosową.

Chcesz wdrożyć komunikację opartą na technologii WebRTC w swojej firmie i usprawnić kontakt z Twoimi klientami?


Skontaktuj się z zespołem Systell