Możliwość wyświetlania numeru dzwoniącego jest jedną z podstawowych opcji każdego telefonu. Przeczytaj czym dokładnie jest CLIP i jakie możliwości daje w biznesie.

 

 

Co to jest identyfikacja numeru telefonu CLIP?

 

CLIP jest identyfikacją dzwoniącego. Telefony komórkowe, stacjonarne, czy w technologii VoIP, prezentują na ekranie numer bądź nazwę dzwoniącego. Nazwa CLIP pochodzi od skrótu z języka angielskiego – Calling Line Identity Presentation, co oznacza prezentację numeru rozmówcy dzwoniącego. Zasada działania funkcji CLIP jest bardzo prosta. Centrala, przez którą łączy się osoba dzwoniąca, automatycznie przesyła do odbiorcy swój numer lub nazwę. Wykorzystywany jest do tego osobny, niezależny od głosu, kanał sygnalizacyjny. Usługa Identyfikacji Numeru CLIP coraz częściej wykorzystywana jest w biznesie. Dzięki możliwości identyfikowania się różnymi identyfikatorami, coraz więcej firm dostrzega potencjał tej usługi.

 

 

Opcje prezentacji numeru telefonu

 

Identyfikacja numeru telefonu  (CLIP) to nie tylko możliwość wyświetlania numeru lub nazwy u dzwoniącego. To także szereg opcji dla podmiotu, który wykonuje połączenie. Oto niektóre z nich:

Losowanie dla akcji dialerowych – losowanie numeru przed połączeniem jest częstą praktyką w call center. W kampaniach wychodzących wykorzystuje się różne numery telefonu – zarówno komórkowe, jak i stacjonarne. Statystyka pokazuje, że klienci częściej odbierają telefony, jeśli wyświetlany numer jest komórkowy. Ponadto w niektórych branżach (np. w windykacji) skuteczna jest właśnie losowa zmiana numeru – dzięki temu dłużnicy częściej odbierają połączenia niż w przypadku połączeń z tego samego numeru.

Dynamiczny identyfikator rozmówcy – osoba dzwoniąca może wybierać spośród kilku numerów. Telefonia VoIP jest w tym zakresie elastyczna. W przeciwieństwie do statycznego wyboru numeru, dynamiczne ID rozmówcy pozwala na identyfikację numerem z konkretnego miasta. Na przykład – jeśli klient mieszka w Poznaniu, na jego telefonie może wyświetlić się numer kierunkowy 61. Ten sam agent łącząc się z klientem z Warszawy, będzie prezentował się numerem 22.

Możliwość prezentacji nazwy firmy dzwoniącej – zamiast numeru telefonu, dzwoniący może identyfikować się także nazwą firmy. Istnieje zjawisko z tym związane –Spoofing. Oszuści dzięki nowym technologiom mogą podszywać się pod inne firmy lub instytucje w celu dokonania oszustw bądź kradzieży.

CLIR – jest to pojęcie odwrotne od Identyfikacji numeru CLIP. Polega na ukryciu numeru dzwoniącego.

 

 

Nowoczesna centrala telefoniczna i jej rola w Twoim biznesie

 

Przykłady prezentacji numeru w biznesie

 

Możliwość identyfikacji numeru CLIP wykorzystywana jest w wielu branżach:

  • Windykacja – Przytoczony wcześniej przykład firm windykacyjnych świetnie obrazuje możliwości, jakie daje identyfikacja numeru CLIP. Dzięki niej, firmy ściągające długi z dużo większą skutecznością mogą prowadzić swój biznes.
  • Biznes międzynarodowy – prowadząc firmę ukierunkowaną na handel międzynarodowy również warto korzystać z CLIP. identyfikacja numerem z zagranicy ma nie tylko pozytywny wpływ na wizerunek dzwoniącego. Zagraniczni klienci dużo chętniej odbierają telefony od numerów prezentujących się lokalnymi numerami telefonów.
  • Sprzedaż – sprzedaż telefoniczna charakteryzuje się dużą ilością połączeń, często na te same numery telefonów. Żeby uniknąć blokowania przez klientów poszczególnych numerów, firmy sprzedażowe również często korzystają z możliwości losowania numeru przed połączeniem.
  • Outsourcing call center – firmy prowadzące biznes call/contact center także wykorzystują technologię CLIP. Dzięki temu jeden konsultant bez zmiany stanowiska może obsługiwać różnych klientów różnych marek nie zmieniając stanowiska. Może odbierać i wykonywać połączenia prezentując się numerem, który w danej sytuacji jest wymagany.

 

 

Korzyści dla firm z prezentacji numeru

 

Firmy korzystające z możliwości, jakie daje CLIP, otrzymują wiele korzyści. Główną z nich jest możliwość identyfikacji wieloma różnymi numerami telefonu. Pozwala to przede wszystkim na zwiększenie skuteczności dodzwanialności. Przekłada się to na lepszą sprzedaż, czy skuteczniejsze ściąganie długów. Ponadto CLIP daje olbrzymie możliwości firmom prowadzącym firmy międzynarodowe. Prowadząc biznes w Polsce można identyfikować się dowolnym prefiksem, bez konieczności ruszania się z kraju.

 

Przeczytaj też:

Wirtualna centrala telefoniczna PBX

Raporty i Wallboard dla 3CX

Wallboard

 

 

Identyfikacja numeru (CLIP)