System ERP to jedno z najczęściej wykorzystywanych typów oprogramowania w małych i dużych firmach. Jakie są jego cechy i co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Sprawdź w naszym tekście!

Co to jest system ERP?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) jest to oprogramowanie używane przez przedsiębiorstwa do zarządzania codziennymi procesami biznesowymi, takimi jak księgowość, zaopatrzenie, planowanie dostaw, sprzedaż czy zarządzanie projektami. Działanie systemu ERP opiera się o bazę danych, która zawiera wszystkie dane związane z prowadzeniem firmy.

Jednym z głównych narzędzi systemów ERP jest tworzenie raportów oraz analiz niezbędnych osobom zarządzającym przedsiębiorstwem. Systemy ERP służą także do zarządzania wydajnością firmy – niektóre z systemów mają wbudowane narzędzie do planowania budżetu, a także analizy i przewidywania wyników finansowych organizacji.

System ERP jest narzędziem, które ułatwia łączenie wielu procesów biznesowych w jednym miejscu. Umożliwiają także swobodny przepływ danych w organizacji, a ponadto eliminują duplikowanie tych samych danych. System ERP w ostatnich latach stał się dla wielu firm, niezależnie od branży, niezbędnym narzędziem w codziennym życiu organizacji.

 

 

alternatywa dla erp

 

 

Przykłady wykorzystania systemów ERP

System ERP, dzięki wielu przydatnym narzędziom umożliwiającym zarządzanie przedsiębiorstwem, wykorzystywany jest na różnych płaszczyznach działania firm. Łatwość przeprowadzenia analizy procesów biznesowych w organizacji sprawia, że bez trudu można poprawić funkcjonowanie działania firmy. Jak bardzo uniwersalne są systemy ERP? Doskonale obrazuje to różnorodność branż, w których jest wykorzystywany, np:

  • branża logistyczna – dzięki systemowi ERP firmy oraz działy logistyczne sprawnie mogą poprawić efektywność produkcji oraz transportu towarów. Sprawne zarządzanie zatowarowaniem, zamówieniami, czy dystrybucją pozwala uniknąć opóźnień w dostarczeniu towarów do poszczególnych kontrahentów. Dzięki temu firma za pomocą tego narzędzia kontroluje cały proces logistyczny.
  • branża spożywcza – system ERP pozwala kontrolować zapotrzebowanie na konkretne produkty – dzięki niemu wygenerujesz raporty, które pokażą Ci, które rzeczy należy zamówić, a które są na stanie. Zaoszczędzisz dzięki temu czas oraz pieniądze. Można też znacznie poprawić wyniki finansowe przedsiębiorstwa – system ERP szczególnie dobrze sprawdzają się w sklepach i marketach. Dzięki nim towary są ba bieżąco kontrolowane pod kątem świeżości oraz dat ważności.
  • branża e-commerce – coraz szybciej rosnący rynek sklepów internetowych spowodowany jest w dużej mierze nowym technologiom, które ułatwiają ich zarządzaniem. Jednym z głównych narzędzi, które ułatwiają prowadzenie biznesu e-commerce, jest system ERP. Zintegrowanie w jednym miejscu takich procesów, jak obsługa klienta, zatowarowanie, czy bieżąca obsługa faktur, sprawia, że sprawnie można zarządzać nawet szybko rosnącym biznesem. Skalowalność i obsługa wielu złożonych procesów to dodatkowe korzyści z korzystania z systemu ERP w przedsiębiorstwie.

 

Narzędzia ERP

System ERP to narzędzie o potężnych możliwościach i wielu przydatnych funkcjach. Oto niektóre z nich:

  • Księgowość i finanse – system ERP automatycznie są księgowane w systemie. Dodatkowym plusem korzystania z systemu ERP jest zgodność prawna wprowadzanych dokumentów (częste aktualizacje), a także możliwość generowania raportów z działalności przedsiębiorstwa dowolnym momencie.
  • CRM – jednym z narzędzi systemu ERP może być także system CRM. Dostęp do historii transakcji z klientem znacznie poprawi skuteczność pracy handlowców. Dzięki ERP zautomatyzujesz także wiele procesów w Twojej firmie i dostosujesz je do potrzeb branży, w której działasz.
  • Kadry – jeśli szukasz prostego narzędzia, które pozwoli Ci zarządzać czasem pracy pracowników, rozliczy ich nadgodziny, czy pozwoli na stworzenie portalu pracowniczego – to także jedna z funkcji systemu ERP. Dodatkowym atutem wykorzystania w systemu w dziale kadr jest możliwość generowania niezbędnych raportów oraz zarządzanie rekrutacją.
  • Produkcja – planowanie zakupu surowców niezbędnych do produkcji oraz pełna kontrola stanów magazynowych – te dwie funkcjonalności to tylko niektóre z możliwości, które daje system ERP. Dział produkcji z pomocą ERP-a znacznie bardziej efektywnie zrealizuje poszczególne zlecenia.
  • Logistyka – kolejnym narzędziem systemu ERP jest kontrola nad stanami magazynowymi oraz sprawne planowanie dystrybucji towarów. Dzięki systemowi ERP zautomatyzujesz proces wysyłki towarów, łącznie z drukowaniem etykiet, pakowaniem oraz potwierdzaniem wysyłki kontrahentom.

 

 

Cechy systemu ERP

 

  • Kompleksowość – system ERP działa w wielu różnych, przenikających się płaszczyznach pracy przedsiębiorstwa. Jedna platforma skupia bazę danych, która zawiera informacje niezbędne do planowania i utrzymania produkcji, skalowania sprzedaży, czy zarzadzania finansami oraz pracownikami. Nie trzeba korzystać z wielu różnych systemów – wystarczy jeden system dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa.
  • Modułowość – system ERP ma wiele możliwości, jednak nie każda firma korzysta z nich wszystkich naraz. Zaletą systemów ERP jest ich modułowość, czyli możliwość rozbudowy o dodatkowe możliwości w późniejszym czasie.
  • Orientacja na procesy – jednym z zadań systemu ERP jest pomaganie pracownikom w bardziej efektywnym wykonywaniu pracy. Dlatego wiele procesów w systemie ERP jest zaprogramowana tak, by automatycznie przekazywać dokumenty oraz informacje czy raporty do kolejnych osób/działów w firmie. Pozwala to na znacznie sprawniejsze zarządzanie wieloma zadaniami jednocześnie, oszczędzając przy tym czas.

Słownik pojęć - SYSTEM ERP