SIP Trunk – to alternatywna usługa dla tradycyjnych linii analogowych, która wykorzystuje protokół SIP (Session Initiation Protocol). Dostarczana przez operatorów telekomunikacyjnych umożliwia realizację połączeń telefonicznych za pośrednictwem łączy internetowych na telefony stacjonarne lub komórkowe. Pozwala również na transmisję wideo. Rozwój rynku wirtualnych centrali sprawił, że częściej mówi się o telefonii VOIP.

W przeciwieństwie do pojedynczego konta SIP pozwala wybrać dogodną ilość kanałów do rozmów w zależności od tego ile osób będzie rozmawiało w tym samym czasie. W ten sposób możliwe jest realizowanie połączeń więcej niż do i z jednego numeru. Konto SIP Trunk może być uwierzytelniane poprzez nazwę użytkownika i hasło, ale też bez rejestracji. Wówczas podaje się jedynie adres IP, na który wysyłany jest pakiet internetowy z sygnalizacją i głosem.

Zaletami SIP Trunk jest wysoka niezawodność, mobilność, uproszczona konfiguracja i zmniejszenie ryzyka podsłuchu przy niskich kosztach telekomunikacyjnych. Daje też możliwość obsługi wielu połączeń na dany numer (infolinia) oraz identyfikowania się jako konkretny numer (kampania).

 

SIP Trunk